Modyfikacja powierzchni metalowych w celu otrzymania nowoczesnych biozgodnych i hemozgodnych implantów kardiochirurgicznych.

PROJEKT

Metale są od lat stosowane w kardiochirurgii, np. do produkcji stentów, których funkcją jest poszerzenie światła naczynia krwionośnego zajętego płytką miażdżycową. Obecne złotym standardem jest stosowanie na stentach warstw wydzielających leki, które ułatwiają tolerancję metalu przez organizm. Biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy, wydzielanie leków stanowi ryzyko dla zdrowia pacjentów, zatem cenne byłoby znalezienie metody otrzymywania na metalach jednorodnej, stabilnej, biozgodnej powłoki, która w idealnej sytuacji spełniałaby swoje zadanie bez wsparcia farmakologicznego. W ramach prezentowanego projektu dotychczas opracowano metodę elektrochemicznego otrzymywania stabilnej powłoki polimerowej na metalach, która posiada doskonałe właściwości biozgodne i hemozgodne. Opracowano także dalszą modyfikację powłoki, polegającą na kowalencyjnym przyłączeniu do niej peptydów rozpoznawanych przez ludzie komórki śródbłonka. Przeprowadzono pierwsze eksperymenty zasiedlania takiej powierzchni przez komórki. Metoda modyfikacji metali jest bardzo obiecująca za względu na możliwość zastosowania w przemyśle. W dalszej kolejności planowane jest wykonanie dalszych badań biologicznych.

Projekt "Badanie procesu modyfikacji i endotelializacji powierzchni metalowych" realizowany w ramach programu PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki, nr projektu 2013/11/N/ST8/00636.